Eksperci wskazują, że dalekowzroczność jest jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku. Tylko o czym dokładnie mowa? Czym jest dalekowzroczność? Co może prowadzić do jej rozwoju? Jak przebiega leczenie dalekowzroczności? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!
Dalekowzroczność – o jakiej wadzie wzroku mowa?
Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością, to wada wzroku, która powstaje na skutek nieprawidłowego załamywania światła w układzie optycznym. Dokładnie mówiąc, z dalekowzrocznością mamy do czynienia wtedy, gdy obraz nie powstaje na siatkówce, lecz bezpośrednio za nią. Za rozwój tego typu wad wzroku mogą odpowiadać różne czynniki. Czasami dalekowzroczność jest efektem różnorodności biologicznej i w takich przypadkach mamy do czynienia z dalekowzrocznością prostą.
Jednak zdarzają się przypadki, gdzie do rozwoju wady dochodzi na skutek różnych schorzeń, urazów, czy nieprawidłowego rozwoju i wtedy leczenie obejmuje dalekowzroczność patologiczną. Eksperci wyróżniają także dalekowzroczność funkcjonalna i do jej rozwoju dochodzi na skutek upośledzenie zdolności oka do akomodacji, które może wynikać z pewnego porażenia.
Po czym poznać, że mamy do czynienia z dalekowzrocznością?
Określenie, czy mamy do czynienia z taką wadą, czy też nie, jest bardzo proste. Wszystko dlatego, że dalekowzroczność objawia się wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w większej odległości od oczu oraz rozmazanym widzeniem tych, które mamy w zasięgu ręki.
Niestety, jeśli początkowe sygnały będą przez nas bagatelizowane, to wada może się pogłębić i wtedy upośledzone będzie nie tylko widzenie z bliska, ale również z daleka. Poza tym osoby zmagające się taką wadą wzroku często skarżą się na podwójne widzenie, ból gałek ocznych, czy na bóle głowy.
Jak wygląda leczenie dalekowzroczności?
To, jak dokładnie będzie wyglądać leczenie dalekowzroczności, zależy od stadium rozwoju naszej wady. Jeśli w odpowiednim czasie zgłosimy się do okulisty, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że leczenie skończy się noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych.
Oczywiście ich wybór nie będzie przypadkowy, ponieważ za każdym razem tego typu produkty dobierane są indywidualnie do naszych potrzeb. Jeśli myślimy o nowoczesnych metodach leczenia, to na pewno powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o leczeniu dalekowzroczności laserem okulistycznym. Oczywiście taka metoda korekcji wady wzroku może znacząco obciążyć nasz budżet, więc lepiej dobrze zastanowić się nad swoim wyborem.
Więcej na temat tego jak wygląda leczenie dalekowzroczności możemy dowiedzieć się na stronie Coopervision.pl.